6 Feb 2016
 

District Qualifiers from SPSL 4A Meet

February 6th, 2016 at Mt. Rainier HS

The following process is used to select qualifiers:
All gymnasts of the top 6 teams become qualifiers. The top 3 All-arounds not already selected are added. Finally, the top 9 scorers for each individual event that have not been selected are included.

INDIVIDUAL QUALIFIERS

 
Name School J1 J2 N.Ded Vault Place AA S.Q.Status S.Q.Position
Stephanie Svach Tim 8.300 8.100 0.000 8.200   30.475 Ind. 1
Haylee Ward Tim 8.100 8.000 0.000 8.050   28.875 Ind. 2
Lillie Lyons TB 7.900 7.800 0.000 7.850   30.250 Ind. 3
Emily Tea KR 8.000 7.700 0.000 7.850   19.650 Ind. 4
Alyssa Natsiopolous Rog 7.800 7.600 0.000 7.700   26.425 Ind. 5
Emily Maesner  TB 7.400 7.500 0.000 7.450   29.350 Ind. 6
Julia Sordahl FW 7.500 7.400 0.000 7.450   28.875 Ind. 7
Irina Khrushch KW 7.400 7.500 0.000 7.450   19.175 Ind. 8
Victoria Delk TJ 7.600 7.300 0.000 7.450   14.800 Ind. 9
Name School J1 J2 N.Ded Uneven Bars Place AA S.Q.Status S.Q.Position
Emily Maesner  TB 8.000 8.100 0.000 8.050   29.350 Ind. 1
Selena Diaz KM 7.100 7.300 0.000 7.200   29.250 Ind. 2
Julia Sordahl FW 7.300 6.800 0.000 7.050   28.875 Ind. 3
Lillie Lyons TB 7.200 6.600 0.000 6.900   30.250 Ind. 4
Haylee Ward Tim 6.300 6.350 0.000 6.325   28.875 Ind. 5
Stephanie Svach Tim 6.300 6.250 0.000 6.275   30.475 Ind. 6
Rebecca Tetu FW 6.000 6.150 0.000 6.075   27.575 Ind. 7
Nadia Testroet TB 6.100 5.950 0.000 6.025   26.125 Ind. 8
Caitlin Kopacz Rog 6.000 6.000 0.000 6.000   28.300 Ind. 9t
Emily Tea KR 6.000 6.000 0.000 6.000   19.650 Ind. 9t
Name School J1 J2 N.Ded Balance Beam Place AA S.Q.Status S.Q.Position
Alyssa Natsiopolous Rog 9.200 9.200 0.000 9.200 2t-4 26.425 Ind. 1
Serasa Favors  TB 9.000 9.000 0.000 9.000 5t-6 15.950 Ind. 2
De'Chanelle Kalulu-Finau KR 7.800 7.500 0.000 7.650   24.100 Ind. 3
Linda Alonso TJ 7.600 7.600 0.000 7.600   21.825 Ind. 4
Harleigh Martin Dec 7.700 7.300 0.000 7.500   20.275 Ind. 5
Selena Diaz KM 7.400 7.500 0.000 7.450   29.250 Ind. 6
Kara Lau KR 7.200 7.700 0.000 7.450   26.700 Ind. 7
Akoly Vongdala KM 7.300 7.600 0.000 7.450   21.100 Ind. 8
Lillie Lyons TB 7.500 7.200 0.000 7.350   30.250 Ind. 9
Name School J1 J2 N.Ded Floor Exercise Place AA S.Q.Status S.Q.Position
Alyssa Natsiopolous Rog 9.500 9.550 0.000 9.525 2 26.425 Ind. 1
De'Chanelle Kalulu-Finau KR 9.200 9.100 0.000 9.150   24.100 Ind. 2
Kylie Paine Rog 9.100 8.900 0.000 9.000   28.200 Ind. 3
Olivia Baerny KM 8.900 8.800 0.000 8.850   8.850 Ind. 4
Stephanie Svach Tim 8.700 8.700 0.000 8.700   30.475 Ind. 5
Arianna Bell Dec 8.600 8.300 0.000 8.450   15.650 Ind. 6
Linda Alonso TJ 8.500 8.250 0.000 8.375   21.825 Ind. 7
Caitlin Kopacz Rog 8.400 8.200 0.000 8.300   28.300 Ind. 8
Meka Young TB 8.000 8.300 0.000 8.150   15.350 Ind. 9t
Lillie Lyons TB 8.200 8.100 0.000 8.150   30.250 Ind. 9t
Name School Vault Bars Beam Floor AA Place Top Event S.Q.Status S.Q.Position
Starleen Acorda Dec 8.425 8.600 6.750 9.350 33.125   9.350 AA1 1
Polly Tieu FW 8.250 7.050 8.350 9.400 33.050   9.400 AA2 2
Amanda Hamakami KR 8.250 6.950 6.900 8.975 31.075   8.975 AA3 3

TEAM QUALIFIERS' SCORES

 
School   Vault Bars Beam Floor Team Total Place
Mt Rainier HS Total 42.550 41.525 43.650 46.025 173.750 1
Olympia HS Total 43.000 42.500 40.200 45.150 170.850 2
Emerald Ridge HS Total 41.750 40.350 41.550 44.625 168.275 3
Puyallup HS Total 40.200 39.100 42.300 45.825 167.425 4
Kentlake HS Total 40.025 39.800 40.500 43.625 163.950 5
Tahoma HS Total 37.800 32.250 36.850 41.625 148.525 6
Home